Kako odabrati prijenosno računalo prema parametrima
Jeste li vrijedan radnik, znatiželjni student, strastveni igrač ili ljubitelj multimedijalnih sadržaja? Odabrati pravo prijenosno računalo u poplavi različitih parametara koji se međusobno jedva razlikuju može biti težak zadatak. Za Vas smo pripremili vodič kako pristupiti odabiru na način da prijenosno računalo ispuni Vaša očekivanja, a da pritom ne zauzme previše Vašeg budžeta.
Korištenje prijenosnog računala ima nebrojene prednosti u odnosu na stolno računalo. Kada ga kupujete, npr. nema potrebe za dodatnim ulaganjima u monitor, tipkovnicu, miš ili zvučnike.
Ne možemo zaboraviti udobnost koju donosi. Uz prijenosno računalo, nakon napornog dana, možete se udobno opustiti na kauču uz najnoviju epizodu omiljene serije. Želite li biti komforni? Kompaktno prijenosno računalo (Ultrabook) možete ponijeti sa sobom kamo god idete.
Pogledajmo pobliže kako odabrati pravi uređaj čiji potencijal možete iskoristiti do maksimuma i po najboljoj mogućoj cijeni.
Hardver
Potrošačka elektronika jedna je od najbrže rastućih industrija pa ne čudi što se obični potrošači brzo izgube u poplavi parametara i oznaka.
Hajde da zajedno shvatimo koji procesor odabrati i je li prikladnije odabrati prijenosno računalo s klasičnim HDD diskom ili preferirati SSD disk. Osvijetlit ćemo i RAM memoriju, grafičke kartice, operativni sustav, zaslon, a sve ćemo Vam to predstaviti jednostavnim ljudskim jezikom bez kompliciranog žargona.
Procesor - mozak cijelog prijenosnog računala
Procesor je najvažnija komponenta prijenosnog računala, jer on kontrolira cijeli njegov rad i ima gotovo 75 % njegovih performansi pod sobom. Međutim, fokusiranje samo na visinu frekvencije ne mora uvijek biti mjerodavno. Drugi čimbenici dolaze u obzir, poput arhitekture ili broja jezgri.
Među najpoznatijim proizvođačima procesora su AMD i Intel, kojima se 2020. pridružio i Apple svojom AMR serijom Apple Silicon procesora pod oznakom M1, M2 i M3.
AMD procesori
Ryzen procesori iz AMD-a podijeljeni su u serije 3, 5, 7 i 9, pri čemu svaki sljedeći broj povećava klasu performansi procesora.
- Ryzen 3 - predstavlja solidnu osnovnu izvedbu, što je nezahtjevnim korisnicima dovoljno za normalan rad s uredskim paketima i zabavu uz gledanje omiljenih serija ili slušanje glazbe.
- Ryzen 5 - je procesor primjeren za zahtjevnije korisnike. Ovo je zlatna sredina, zahvaljujući kojoj se možete nositi sa zahtjevnijim aplikacijama za uređivanje fotografija ili izradu grafika, kao i s igrama.
- Ryzen 7 - nudi visoke performanse koje će cijeniti i najzahtjevniji. Ako trebate stabilne visoke performanse, zahvaljujući kojima možete u potpunosti uživati u naslovima igara s 3 zvjezdice bez dosadnog sjeckanja, ovaj će procesor biti idealan izbor za Vas.
- Ryzen 9 - jamstvo je najboljih i najstabilnijih performansi AMD procesora, koje ne posustaju ni u najzahtjevnijim igrama ili montiranju Vaših videa. Dobar bonus je veća ušteda energije u usporedbi s Ryzen 7.
Intel procesori
Intelov portfolio također se sastoji od nekoliko serija procesora. Bilo da ste nezahtjevan korisnik ili Vam je potrebna pristojna pouzdana izvedba, svatko će zajamčeno pronaći odgovarajući tip.
- Intel Atom – ovu klasu procesora nalazimo u kompaktnoj elektronici, poput nekih tableta, telefona, ali i prijenosnih računala, a glavni im je cilj minimalna potrošnja električne energije, ali bez vrtoglavih performansi.
- Intel Celeron i Intel Pentium - najosnovnija klasa procesora koju možete pronaći u segmentu jeftinih osnovnih prijenosnih računala. Prikladno za rad s tekstualnim datotekama, kao i za pregledavanje weba ili gledanje videa na YouTubeu.
- Intel Core i3 - pružit će Vam dovoljne performanse za glatko pregledavanje weba, reprodukciju videa u visokoj rezoluciji ili rad s uredskim paketima. Štedi energiju i može podnijeti i srednje zahtjevne zadatke po još uvijek povoljnoj cijeni.
- Intel Core i5 – solidno rješenje za svakoga tko ne želi ulagati u uređaj visoke klase, ali istovremeno treba bolje performanse za rad s nekoliko aplikacija u isto vrijeme, s grafičkim programima ili za igranje videoigara.
- Intel Core i7 – pouzdan partner s kojim se možete nositi i s najtežim zadacima ili igricama koje zahtijevaju stvarno jake performanse. Bilo da uređujete ili renderirate video zapise visoke razlučivosti, stvarate 3D modele ili ste strastveni igrač, sigurno ćete cijeniti ovaj i7.
- Intel Core i9 - ova linija procesora može se naći samo u najjačim prijenosnim računalima, uspjevši tamo gdje niže linije nisu uspjele. Pretvorite svoje prijenosno računalo u filmski studio ili uronite u najzahtjevnije igre. Nećete se razočarati.
Apple Silicon procesori
Apple je 2020. godine predstavio svoju novu liniju Apple Silicon procesora koje možete pronaći ekskluzivno u računalima (MacBook, iMac, Mac Mini) ovog tehnološkog diva.
Apple Silicon procesori kombiniraju CPU, GPU, RAM i druge ključne komponente na jednom čipu, zahvaljujući čemu postižu visoke performanse uz minimalnu potrošnju energije.
- Apple Silicon M1 - ovaj model 2020. godine pružit će Vam izvrsne performanse za redovitu upotrebu, npr. za pregledavanje interneta, gledanje omiljenih multimedijskih sadržaja ili rad s uredskim paketima, kao i energetsku učinkovitost i izvrsno trajanje baterije.
- Apple Silicon M2 - modelna godina 2022. ima veće performanse u usporedbi s M1 te je stoga prikladan i za zahtjevniji i kreativniji rad, poput uređivanja fotografija.
- Apple Silicon M3 – ova linija modela iz 2023. ima najsnažniji procesor u MacBook računalima i dizajnirana je za najzahtjevnije aplikacije, uključujući uređivanje videa ili stvaranje 3D grafike.
RAM radna memorija
RAM radna memorija neophodna je za besprijekoran rad prijenosnog računala i stoga je važan dio hardverske opreme. Ova vrsta memorije služi za privremeno pohranjivanje podataka i instrukcija koje procesor treba odmah obraditi.
Laički rečeno, što više GB memorije imate, to se više podataka može pohraniti u nju, smanjujući potrebu za polaganim učitavanjem s tvrdog diska. U praksi to znači da će Vaše prijenosno računalo biti brže i na poslu i prilikom igranja igrica ili gledanja multimedijskih sadržaja.
Apsolutni minimum je 4 GB RAM-a, no za besprijekoran rad prijenosnika jasno se preporučuje RAM s kapacitetom od najmanje 8 GB, dok je za zahtjevnije zadatke već potreban kapacitet od 16 GB. Na tržištu se mogu pronaći i uređaji s RAM-om od 32 GB, 64 GB i više, no uglavnom su to luksuzna radna prijenosna računala iz HP-a ili moćna gaming prijenosna računala iz Asusa.
Memorija - prostor za Vaše podatke
Ne tako davno, odabir tvrdog diska bio je relativno težak posao. Mogli ste odabrati klasični HDD, koji je imao ograničenja u brzini, ali je nudio odličan omjer kapaciteta i cijene, ili odabrati skuplji, ali puno brži SSD. No, vrijeme je napredovalo i danas praktički ne možete pronaći prijenosno računalo koje ima tvrdi disk s magnetskim zapisom.
Zahvaljujući svom dizajnu, SSD diskovi ne sadrže pokretne dijelove, zbog čega mogu puno brže čitati i pisati podatke, što se očituje u bržem pokretanju programa i odzivu operativnog sustava. U najjeftinijim modelima prijenosnih računala možete pronaći diskove kapaciteta 128 GB.
Minimalna memorija za uobičajene potrebe, npr. surfanje netom, gledanje videa ili rad s tekstualnim datotekama iznosi 256 GB. Zahtjevniji zahtjevi već zahtijevaju kapacitet od 512 GB. Minimalni kapacitet SSD diska za stvarno zahtjevne igrače je 1 TB ili više.
Zaslon - ovisi o dijagonali
Zaslon je ključni element koji određuje veličinu cijelog prijenosnog računala. Popularne kompaktne opcije su dijagonale 14", dok standardna prijenosna računala dolaze s dijagonalom od 15,6" i rezolucijom od 1920x1080 px (Full HD). Pri odabiru razmislite o HDR podršci koja će osigurati bolji kontrast, detalje i svjetlinu.
Među najčešće korištenim vrstama zaslona su IPS zasloni koji nude izvrsne kutove gledanja, reprodukciju boja, ali imaju manju brzinu odziva. Za maksimalnu kvalitetu reprodukcije boja, kontrast i brži odziv, OLED zasloni su idealan izbor za Vas.
Imate samo 2 mogućnosti kada je riječ o obradi površine zaslona:
- sjajni zaslon - odlična reprodukcija boja, ali lošija čitljivost na suncu,
- mat zaslon - savršena čitljivost na suncu, ali bez živih boja.
Grafička kartica - bez nje ne možete igrati igrice
Većina procesora iz Intela i AMD-a ima integriranu grafičku jezgru, što je dovoljno za osnovne zadatke. Mana mu je što "krade" radnu memoriju, što opterećuje procesor i usporava prijenosno računalo. Strastveni igrači ili profesionalni grafički dizajneri ne mogu bez zasebne (dedicirane) grafičke kartice koja će olakšati sustav i pridonijeti boljim performansama.
Svaka grafička kartica ima svoju vlastitu memoriju velike brzine (VRAM), i općenito, što je veći kapacitet VRAM-a, to je veća grafička izvedba.
Savjet: Također možete koristiti zasebnu grafičku karticu za zahtjevne zadatke, kao što je uređivanje fotografija ili videozapisa snimljenih Vašim pametnim telefonom. Međutim, kako biste ih dalje uređivali, prvo ih morate prenijeti na prijenosno računalo. Pitate kako? Pročitajte naš vodič koji će Vas voditi kroz brzo preuzimanje fotografija na prijenosno računalo s mobilnog telefona i fotoaparata.
Operativni sustav prijenosnog računala
Većina prijenosnih računala koja se prodaju u Hrvatskoj ima predinstaliran operativni sustav iz Microsoftove radionice – trenutno je to Windows 11. No, postoje i uređaji s operativnim sustavima Linux ili Chrome OS te MacOS operativnim sustavom namijenjenim Apple uređajima.
Bilo da ste student, grafički dizajner, dizajner, programer, igrač ili želite svoj posao ponijeti sa sobom na put, pomoći ćemo Vam da odaberete prijenosno računalo po mjeri.
Prijenosno računalo za učenike
Prijenosna računala za srednjoškolce i osnovnoškolce moraju biti pouzdana, lako prenosiva i dovoljno snažna za obavljanje standardnih zadataka s kojima se učenici redovito susreću.
Lagan i vrlo mobilan
Za udobno nošenje prijenosnog računala usredotočite se na modele težine manje od 2 kg i debljine do 2 cm. Idealna veličina ekrana trebala bi biti od 14" do 15,6". Prikladan je IPS zaslon u mat verziji s dobrom čitljivošću iz različitih kutova, čak i na izravnoj sunčevoj svjetlosti.
Dovoljno snage za vaše učenje
Za zahtjevnije zadatke posegnite za Intel Core i5 ili AMD Ryzen 5 procesorima s najmanje 8 GB RAM-a. Igrači i grafički dizajneri ne bi se trebali oslanjati na integrirane, već preferiraju modele s vlastitom grafičkom karticom.
Oprema koju će cijeniti svaki student
Pri odabiru studentskog prijenosnog računala usredotočite se na udobnu tipkovnicu, idealno s numeričkim dijelom i niskim dizanjem. Također je važna izdržljiva konstrukcija koja će zaštititi prijenosno računalo tijekom transporta te prisutnost najmanje 2 USB priključka i 1 HDMI priključka.
Puno prostora za Vaše bilješke
Kapacitet od najmanje 256 GB nužna je osnova, no želite li izbjeći moguće probleme s nedostatkom prostora, kladite se na zlatnu sredinu i odaberite model s kapacitetom od 512 GB ili 1 TB.
Prijenosno računalo za putnike
Ako volite putovati svijetom, ali želite ostati u kontaktu sa svijetom ili Vam posao mora uvijek biti pri ruci, posegnite za prijenosnim računalima koje će cijeniti svaki putnik ili pustolov. Takvo prijenosno računalo mora biti lagano, kompaktno, izdržljivo i s dugim vijekom trajanja baterije.
Mobilnost i udobnost za cijeli dan
Prijenosno računalo težine do 1,8 kg i debljine do 2 cm idealno je za putovanja. Proizvodi iz kategorije ultrabooka su sigurna oklada. Prilikom odabira zaslona birajte dijagonale od 13 do 15,6 inča, birajući IPS zaslone s mat završnom obradom za bolju čitljivost.
Trajanje baterije također je ključno
Dugo trajanje baterije jedan je od ključnih parametara svih putnika i trebalo bi se kretati od 6 do 8 sati. Imajte na umu da performanse uređaja i procesora imaju negativan utjecaj na trajanje baterije - što su veće, to više energije uzimaju iz baterije.
Koja je idealna pohrana?
Ako prijenosno računalo želite koristiti za surfanje internetom, kontakte s voljenima ili gledanje filmova, dovoljno je 256 GB memorije. Planirate li raditi na svojim putovanjima? U tom slučaju investirajte u najmanje 500 GB memorije.
Prijenosno računalo za posao
Je li prijenosno računalo sastavni dio Vašeg radnog mjesta i ide li s Vama na poslovne sastanke? U tom slučaju potreban Vam je pouzdan uređaj koji osim reprezentativnog dizajna može izdržati i svakodnevne radne obveze.
Savjet: bez obzira radite li od kuće ili iz ureda, dugi sati provedeni pred ekranom mogu uzeti svoj danak u obliku bolova u leđima ili drugih zdravstvenih problema. Zdrav način sjedenja stoga je jedan od temeljnih načina prevencije sličnih komplikacija. Pročitajte naš članak koji će Vam približiti ovu vrstu prevencije.
Izvedba za glatki rad
Kako bi rad na prijenosnom računalu bio što učinkovitiji, prilikom odabira treba se fokusirati na Intel Core i5, Ryzen 5 ili M1 procesore iz Applea. Nesmetano funkcioniranje nije moguće bez odgovarajućeg RAM-a čiji bi kapacitet idealno trebao biti oko 8 GB.
Otpornost pri prijenosu
Radna prijenosna računala obično ne mogu bez čestih transporta, pri čemu su bitni i njihova kompaktnost i izdržljivost. Osim na moderan dizajn, obratite pozornost na kvalitetu njegove izrade, uključujući šarke, i radije birajte čvrste metalne materijale umjesto plastike.
Dovoljno velik zaslon da ništa ne propustite
Pri odabiru zaslona najprikladnija je dijagonala od 14" koja će Vam omogućiti ugodan rad bez pretjeranog naprezanja očiju. Kvalitetu prikazanog sadržaja osigurat će kvalitetna razlučivost zaslona koja bi trebala dosezati najmanje 1920 x 1080 px.
Rad sustava i pohrana
Brzi odgovori svakako bi trebali biti među standardima Vašeg prijenosnog računala. Da bi ih postigao, prijenosnik treba SSD disk kapaciteta najmanje 256 GB. SSD diskovi kapaciteta već od 500 GB namijenjeni su zahtjevnijim korisnicima.
Prijenosno računalo za igrače
Među najvažnijim parametrima dobrih gaming prijenosnih računala je zasebna grafička kartica i snažan procesor s dovoljnim kapacitetom RAM memorije. Ne smijemo zaboraviti dovoljno velik prostor za pohranu, koji će osigurati mjesto za sve Vaše igre.
Snažan procesor za zahtjevne korisnike
Osnovni gaming modeli prijenosnih računala sadrže Intel Core i5 ili AMD Ryzen 5. Zlatnu sredinu tada predstavljaju procesori Intel Core i7 i Ryzen 7, a najvišu razinu pružaju Intel Core i9 i Ryzen 9. U svakom slučaju, početna veličina RAM memorije trebala bi biti najmanje 16 GB.
Grafička kartica, neophodna za svakog igrača
Kod grafičkih kartica njihova je memorija važna - što je veća, to će pružiti bolje grafičke performanse. Osnova iznosi 4 GB, no za bolje iskustvo igranja preporučamo posegnuti za većim kapacitetom. Možete odabrati NVIDIA grafičke kartice iz serije GeForce RTX ili AMD Radeon RX.
Poboljšajte svoje iskustvo igranja
Kako biste poboljšali iskustvo igranja, veličina zaslona ne bi smjela pasti ispod 15,6", u slučaju da prijenosno računalo rijetko nosite, možete doseći dijagonalu do 17". Glatko kretanje osigurava brzina osvježavanja od najmanje 120 Hz. Kako biste postigli pravi prikaz u boji, odaberite IPS tehnologiju i razlučivost koja počinje od 1920 x 1080 (Full HD).
Puno prostora za knjižnicu igara
Treba biti beskompromisan kada je u pitanju veličina interne memorije gaming prijenosnih računala, jer najbolji AAA naslovi vrlo rado skrešu nekoliko desetaka GB s vašeg diska. Minimum je 512 GB, ali standard je imati disk kapaciteta najmanje 1 TB.
Prijenosno računalo za programere
Ova vrsta prijenosnog računala trebala bi biti pouzdana, izdržljiva i s odgovarajućim performansama za obavljanje bilo kojeg radnog zadatka.
Izvedba i prostor za pohranu
Snažan procesor trebao bi biti prioritet svakog programera. Možete birati između Intel Core i5, AMD Ryzen 5 ili još snažnijih Intel Core i7 ili Ryzen 7 modela za nesmetan rad sustava prijenosno računalo mora imati najmanje 8 GB RAM memorije.
Za zahtjevne grafičke zadatke potrebna je namjenska grafička kartica s najmanje 4 GB grafičke memorije. Vaša interna pohrana trebala bi početi od 256 GB, potražite 500 GB ili više kada radite s velikim količinama podataka.
Imajte sve na dlanu
U ovom slučaju, idealna veličina zaslona je od 14" do 15,6" s razlučivošću od najmanje 1920 x 1080 (Full HD), idealno s IPS tehnologijom, koja vam nudi izvrsne kutove gledanja i reprodukciju boja.
Oprema za ugodan rad
Za programera je neophodna visokokvalitetna tipkovnica s odvojenim funkcijskim tipkama (F1-F12) i inteligentnim touchpadom ili touchpadom spojenim na trackpoint. Prijenosno računalo mora imati najmanje 2x USB, HDMI, Ethernet priključak (LAN), pouzdanu i snažnu Wi-Fi antenu i Bluetooth vezu.
Prijenosno računalo za grafičare i dizajnere
Grafički programi postavljaju vrlo zahtjevne zahtjeve u pogledu performansi prijenosnog računala. Kako bi prijenosno računalo moglo pratiti vas na poslu, ne može bez nekih funkcija, a upravo takve zahtjeve ispunjavaju prijenosna računala prilagođena grafičkim dizajnerima i dizajnerima.
Moćna grafička kartica
Zahtjevniji rad s grafikom definitivno se ne može obaviti bez eksterne grafičke kartice. Minimalna potrebna memorija trebala bi biti na razini od 4 GB. Ako se ne možete odlučiti, kladite se na provjerene vrste grafičkih kartica, kao što su NVIDIA GeForce GTX.
Snažan procesor
Snažan procesor još je jedan nužan uvjet za nesmetan rad grafičkih programa. Što je veći broj jezgri i frekvencija takta, to su performanse procesora pouzdanije. Sigurna oklada za Vas bit će Intel Core i5 ili Intel Core i7 procesor.
Kvalitetan zaslon
Budući da je grafički rad često fokusiran na detalje, dijagonala zaslona ne bi smjela biti manja od 15,6". Idealna rezolucija trebala bi početi od Full HD rezolucije od 1920 x 1080 px i kretati se do 4K UHD rezolucije prema individualnim potrebama.
Mogućnost spajanja na vanjski monitor
Vanjski monitori također nisu ništa posebno za grafičke dizajnere. Ako i Vi računate na to, provjerite ima li Vaše prijenosno računalo odgovarajući HDMI priključak za ovu vrstu veze. Uređaj također treba uključivati USB i Ethernet (LAN) priključke.
Možnosť pripojenia na externý monitor
Pre grafikov nie sú ničím výnimočným ani externé monitory. Ak s ním rátate aj vy, uistite sa, že váš notebook má pre tento typ pripojenia príslušný port HDMI. Súčasťou zariadenia by mali byť tiež USB a Ethernet (LAN) porty.
Prijenosno računalo i tablet u jednom
Zamijenite svoj tablet i prijenosno računalo za jedan uređaj u obliku konvertibilnog prijenosnog računala koje kombinira najbolje od oba proizvoda. Lagan je i fleksibilan, a možete ga koristiti kao klasično prijenosno računalo, na stalku ili kao tablet.
Konvertibilna prijenosna računala bez uklonjivog zaslona
Kod ovog tipa konvertibilnog prijenosnog računala nije moguće odvojiti ekran od tipkovnice.
Zahvaljujući 360° rotaciji zaslona, koji je također osjetljiv na dodir, ništa Vas ne sprječava da udobno koristite prijenosno računalo umjesto klasičnog tableta.
Konvertibilna prijenosna računala sa zaslonom koji se može ukloniti
Prijenosna računala sa zaslonom koji se može odvojiti, osjetljivim na dodir pružit će Vam maksimalnu udobnost, a na raspolaganju su Vam do 4 načina korištenja. Ovakva prijenosna računala služit će Vam u klasičnom obliku, na stalku, a potpunu zamjenu za klasični tablet možete dobiti jednostavnim odspajanjem ekrana od tipkovnice.
Prepustite se našoj bogatoj ponudi dodataka za Vaše novo prijenosno računalo
- Chladiace podložky pod notebook
- Externé disky
- Tašky a batohy k notebookom
- Stolík pod notebook
- Počítačové myši
- Klávesnice k notebooku
- Rashladne podloge za prijenosno računalo
- Vanjski diskovi
- Torbe i ruksaci za prijenosna računala
- Stol za prijenosno računalo
- Računalni miš
- Tipkovnice za prijenosna računala
Medaljon autora
Stanislav Rybár
Ja sam samostalni tekstopisac koji, zahvaljujući TonerPartneru, može kombinirati svoju strast prema pisanju s otkrivanjem novih vrhunskih tehnologija i naprava. Kada ne pišem, volim provoditi vrijeme sa svojom obitelji, knjigama, putovanjima, učiti o novim kulturama i planirati svoju sljedeću bikepacking ekspediciju.
Slični članci
Pravilno sjedenje za računalom nije zahtjevna vještina
Današnje digitalno doba mnoge je od nas pretvorilo u lijene uredske miševe koji jedva skidaju pogled s monitora, a uredske stolice ostavile su čvrsti trag na našim leđima. Krećemo se sve manje, a ako se i krećemo, to radimo nezgrapno i bezvoljno. Boli nas cijelo tijelo i nedostaje nam boravka na svježem zraku. Odavno su prošla vremena kada su naši stari orali svoju malu plodnu njivu s parom životinja i današnje je društvo potpuno drugačije. Međutim, biti u formi nije tako zahtjevno, dovoljno je samo slijediti osnovna pravila. Imamo nekoliko savjeta za vas kako pravilno sjediti za računalom.
Cijeli članak »Kako spojiti printer na računalo i printati u samo 5 minúta
Kupili ste novi printer, morate ga što prije staviti u pogon, ali još ne znate kako ga koristiti jer ste potpuni početnik? Ne brinite, rado ćemo Vam pomoći s Vašim problemom. Instalacija printera i njegovo spajanje na PC doslovno je stvar od najviše pet minuta - to je, naravno, ako znate "gdje tražiti". I upravo o tome ćemo govoriti korak po korak u sljedećim retcima kako bismo ovaj posao učinili što bezbolnijim.
Cijeli članak »