7 prednosti stajanja na uredskom poslu
S razvojem IT tehnologije sve više ljudi koristi računalo za rad. Trenutno 4 od 10 zaposlenika u EU državama sjedi za računalom na poslu. Svaki drugi stanovnik Njemačke, Luksemburga i Nizozemske provodi svo radno vrijeme sjedeći. Dugotrajno sjedenje uzrok je mnogih civilizacijskih bolesti i zdravstvenih problema. Ljudsko tijelo jednostavno nije stvoreno za dugotrajno sjedenje. Kako riješiti ovaj problem? Jednostavno ustanite! U ovome članku donosimo sedam prednosti stajanja na uredskom poslu.
Dugotrajno sjedenje u ukočenom položaju nije prirodno za ljudsko tijelo. Bolovi u leđima i vratnoj kralježnici, razvoj kardiovaskularnih bolesti, dijabetes, osteoporoza, tromboza, rak... Ovo je popis samo nekih od brojnih zdravstvenih problema i bolesti koje može uzrokovati dugotrajno sjedenje.
Iz ovih razloga nimalo ne čudi činjenica da se danas proizvodi sve više ergonomski oblikovanog uredskog namještaja. Mnogi poslodavci svjesni su činjenice da moraju prilagoditi radna mjesta žele li imati zadovoljne i zdrave zaposlenike. Od podesivih stolova za stajanje, pozornost se sada počinje prebacivati i na podesiva radna mjesta na kojima zaposlenik može slobodno mijenjati položaj tijekom rada. Tako se sve češće počinju koristiti i uredske stolice za aktivno sjedenje, gimnastičke lopte, stolice s potporom za koljena, uredske stolice u obliku sedla, ergonomske podloge, podesivi stalci za monitore i mnoštvo sličnog uredskog namještaja i opreme.
Sjediti ili stajati? Nijedno – izmjenjujte položaj
Na poslu ne biste trebali ostati u istome položaju više od 20 minuta. To vrijedi i za sjedenje i stajanje. Trebali biste usvojiti određene tehnike pravilnog sjedenja, ali i stajanja na poslu, naravno, ako vam radno mjesto dopušta stajanje tijekom rada. Jednako su važne i redovite pauze na poslu tijekom kojih ćete se kretati. Nije bitno hoćete li tijekom pauze otići na WC, skuhati si kavu ili otrčati na drugi kat pozdraviti kolegu, najvažnije je da se krećete. Još je bolje ako imate mogućnost odraditi nekoliko vježbi u uredu tijekom radnog vremena.
Već smo napomenuli da ne preporučujemo stajanje tijekom cijelog radnog vremena. Upravo suprotno, puno je zdravije stajati samo neko vrijeme na poslu. Za početak, pokušajte tijekom razgovora s kolegom ili telefoniranja s klijentom stajati umjesto da sjedite. Nadalje, vrijeme na poslu provedeno stojeći pokušajte podijeliti na kraće intervale. Neke aktivnosti činit će vam se lakšima ako ćete stajati, a tijekom nekih ćete i sami uvidjeti da ćete ih bolje obaviti sjedeći. Pokušajte sami odgonetnuti koje vam sve prednosti može donijeti stajanje tijekom obavljanja određene vrste posla. Mi imamo sedam dobrih razloga zašto je povremeno stajanje na poslu dobro za zdravlje:
1) Lakše ćete moći razmišljati i bit ćete produktivniji
Rad u stojećem položaju potiče pravilno funkcioniranje krvotoka. Ono dovodi do bolje prokrvljenosti udova, ali i mozga koji je automatski bolje opskrbljen kisikom. Tijekom rada u stojećem položaju bit ćete budniji i moći ćete se duže koncentrirati nego kad radite u sjedećem položaju. Bolja prokrvljenost mozga pozitivno utječe na njegovu aktivnost, a samim time i na vašu produktivnost na poslu.
2) Smanjit ćete rizik od razvoja mnogih bolesti
Popis raznih bolesti čija je pojava povezana s dugotrajnim sjedenjem zaista je dugačak. Ovo su samo neke od njih:
- Bez kretanja mišići gube sposobnost brze reakcije na inzulin, dok je gušterača istovremeno prisiljena proizvoditi više inzulina. Zbog ovoga je rizik od pojave dijabetesa veći za čak 24 %.
- Zbog nedostatka kretanja dolazi do slabljenja imunološkog sustava, što može dovesti do razvoja raka.
- Dugotrajno sjedenje povećava rizik od razvoja venske tromboze za 33 %. Dolazi do nakupljanja krvi u nogama i osim proširenih vena i natečenih gležnjeva, mogu nastati i krvni ugrušci.
- Bez redovitog kretanja, kosti nisu dovoljno stimulirane. One postaju tanje i slabije i dolazi do razvoja osteoporoze.
3) Imat ćete više energije i bit ćete bolje raspoloženi
Tijekom stajanja na poslu, tijelo proizvodi endorfine koji prirodno poboljšavaju naše raspoloženje. Bolja opskrba organizma kisikom daje više energije ne samo tijelu nego i umu – što tijekom posla može biti itekako korisno.
4) Konačno ćete otkloniti bolove u leđima
Bolovi u leđima, odnosno u lumbalnom dijelu kralježnice, jedni su od najčešćih problema kod osoba koji sjede na poslu. Tijekom sjedenja vrši se pritisak na međukralješnične diskove koji se potom suše i stvrdnjavaju. Postupno gube svoju funkciju rasterećenja pritiska na kralježnicu i pojedini kralješci više nisu zaštićeni od šokova tijekom kretanja. Bolovi u leđima u tim slučajevima ne samo da su neizbježni, nego nerijetko ukazuju na oštećenje kralježnice.
5) Aktivirat ćete važne mišićne skupine za koje do sada možda niste ni znali
Kad sjedite, vaš organizam gotovo da je u stanju hibernacije. Previše vremena provedenog sjedeći dovodi do skraćivanja mišića. Tijekom sjedenja u pogrbljenom položaju, ravni i bočni trbušni mišići te mišići stražnjice neće biti aktivni. Posljedica degeneracije mišića je nepravilno držanje, što dovodi do daljnjih komplikacija povezanih s mišićno-koštanim sustavom. Iako to tako ne izgleda, prilikom stajanja na poslu tijelo izvodi mikro pokrete koji aktiviraju puno više mišićnih skupina nego prilikom sjedenja.
6) Povećat ćete kapacitet svojih pluća
Nepravilno sjedenje uzrokuje grbavost. U ovome položaju vrši se pritisak na prsni koš, a tijelo za proces disanja ne koristi sav kapacitet pluća. Uslijed dugotrajnog sjedenja tako dolazi do postupnog smanjenja kapaciteta pluća. Tijekom stajanja tijelo je u uspravnom položaju i prsni koš nije opušten pa možete duboko udahnuti i izdahnuti. Veća razina kisika u tijelu dovodi do poboljšanja mentalnih i fizičkih funkcija.
7) Produljit ćete svoj život
Ovo nije puka fraza. Rezultati studija Američkog društva za istraživanje raka iz 2010. godine pokazala su da žene koje tijekom života sjede više od 6 sati dnevno imaju 37 % veću vjerojatnost za prijevremenu smrt od žena koje sjede manje od tri sata dnevno. Ovo je zaista opravdan razlog da promijenite svoje radne navike, zar ne?
Slični članci
Pravilno sjedenje za računalom nije zahtjevna vještina
Današnje digitalno doba mnoge je od nas pretvorilo u lijene uredske miševe koji jedva skidaju pogled s monitora, a uredske stolice ostavile su čvrsti trag na našim leđima. Krećemo se sve manje, a ako se i krećemo, to radimo nezgrapno i bezvoljno. Boli nas cijelo tijelo i nedostaje nam boravka na svježem zraku. Odavno su prošla vremena kada su naši stari orali svoju malu plodnu njivu s parom životinja i današnje je društvo potpuno drugačije. Međutim, biti u formi nije tako zahtjevno, dovoljno je samo slijediti osnovna pravila. Imamo nekoliko savjeta za vas kako pravilno sjediti za računalom.
Cijeli članak »Ostanite zdravi čak i ako sjedite na poslu: komplet vježbi u uredu
Ljudsko tijelo stvoreno je za kretanje. Međutim, pokušajte to objasniti ljudima u današnjem sjedilačkom društvu. Možda i vi spadate u 70 % populacije koja sjedi na poslu i zbog toga osjeća bolove u leđima i vratu. Dugo sjedenje loše je za ljudsko tijelo pa nipošto ne treba podcjenjivati signale upozorenja koje nam tijelo šalje. U sljedećem članku dat ćemo vam savjete kako u svoj uobičajeni radni dan u uredu ugraditi jednostavne vježbe istezanja koje će rasteretiti tijelo i pokrenuti vaš um.
Cijeli članak »