Čemu služi optički bubanj u printeru i kada ga je potrebno zamijeniti?
Zašto je papir nakon izlaska iz laserskog printera topao? Za zagrijavanje papira odgovoran je optički bubanj koji je sastavni dio svakog laserskog printera. Kakvu ulogu ima ovaj dio prilikom ispisivanja, na koji način radi i kada ga je potrebno zamijeniti? Odgovore na sva pitanja pronaći ćete u ovome članku.

Terminologija vezana uz optički bubanj
Optička jedinica, optički bubanj, ispisni bubanj, foto bubanj, provodljivi bubanj, OPC bubanj, bubanj za obradu slike, na engleskom fuser ili drum unit. Neka vas ovi silni pojmovi ne zbunjuju jer svi oni označavaju isti dio u laserskom printeru.
Optički bubanj često je neizostavni dio spremnika s tonerom. Međutim, njegov je vijek trajanja obično 3 – 4 puta dulji od vijeka trajanja tonera, što je navelo proizvođače laserskih printera da u svojim uređajima odijele ova dva elementa. Neki modeli laserskih printera tako imaju zamjenjive optičke bubnjeve, a kod drugih trebate mijenjati optički bubanj svaki put kad mijenjate i toner jer je riječ o jednoj komponenti. U priručniku koji ste dobili uz printer lako možete saznati kakvom vrstom optičkog bubnja vaš printer raspolaže.

Optički bubanj u laserskom printeru kao samostalna komponenta.
Kako funkcionira optički bubanj
Laserski printeri rade na principu elektrografije, tj. kserografije (prema brendu Xerox koji je među prvima počeo koristiti ovu tehnologiju). Za razliku od tintnih printera u kojima se tijekom ispisa tekuća tinta raspršuje izravno na papir, laserski printeri koriste tzv. suhi tisak, što znači da se za prijenos tonerovog praha na optički bubanj koristi elektrostatička energija, a zatim se taj prah fiksira na papir.
Toner vs. optička jedinica
Toner je plastični uložak za printer, tj. spremnik u kojem se nalazi praškasti pigment u boji. Optička jedinica je provodljivi bubanj koji pomoći topline, tlaka i elektrostatičke energije prenosi prah u boji na konkretno mjesto na papiru, stvarajući na taj način ispisani tekst ili sliku.
Optička jedinica je zajedno s tonerom jedan je od najvažnijih dijelova u laserskom printeru. Na površini aluminijskog bubnja nalazi se nekoliko slojeva metala. Najvažniji sloj za samu funkciju OPC bubnja je sloj poluvodiča, najčešće selenija, koji na svoju površini prima sliku koju printer treba ispisati na papir.
Poluvodič na površini bubnja mijenja otpor kad je osvijetljen laserskom zrakom. Ovako se na foto bubanj postupno prenosi cijela slika koju je računalo poslalo printeru na ispis. Osvijetljeni dijelovi poluvodiča imaju suprotan električni naboj od čestica tonerovog praha pa se tonerovi prah lijepi za bubanj i fiksira pomoću topline i tlaka na papir.
![]() |
![]() |
Zasebni spremnik s tonerom (bez optičkog bubnja) |
Optička jedinica kao dio spremnika s tonerom. |
Kako očistiti optički bubanj?
Foto bubanj s vremenom se onečisti – za njega se mogu zalijepiti čestice tonera, a začepljenje tonerovim prahom jedan je od češćih problema. Čestice tonerovog praha mogu dospjeti do optičke jedinice kroz unutrašnjost printera, no prašnjavi papir također je jedan od najčešćih krivaca. Iz ovog razloga ne preporučujemo tjednima ostavljati papir u otvorenoj ladici printera i onda odmah početi ispisivati. Uvijek je bolje barem obrisati prašinu s papira ili uopće ne ispisivati na gornji list papira na kojem se nakupila prašina.
Ako primijetite da je ispisani materijal lošije kvalitete, možete pokušati očistiti optički bubanj prije nego kupite novi. Prvo pogledajte je li optički bubanj u vašem printeru samostalna komponenta ili je dio spremnika s tonerom. Prilikom rukovanja optičkim bubnjem preporučujemo koristiti rukavice – tako se nećete zamastiti ni onečistiti bubanj npr. znojem ili česticama kože.

Optički bubanj uvijek čistite u rukavicama. Prvo obrišite prašinu, a zatim ga očistite navlaženom krpicom.
Optički bubanj možete čistiti vlažnom krpicom – prikladne su one na bazi alkohola jer mogu odmastiti površinu bubnja. Pokušajte izbjegavati denaturirani alkohol jer bi on mogao oštetiti površinu bubnja. Za čišćenje je najbolje koristiti specijalna sredstva namijenjena za čišćenje optičkih dijelova i CD-ova.
Kada je potrebno zamijeniti optičku jedinicu?
Optička jedinica je potrošni materijal. Baš kao što se papir koristi za ispisivanje, a toner se prije ili kasnije isprazni, tako će i vijek trajanja optičkog bubnja jednom doći kraju i trebat ćete ga zamijeniti. Proizvođači printera i rezervnih dijelova navode vijek trajanja optičkog bubnja na isti način kao i kod tonera – brojem ispisanih stranica. Ipak, ova informacija nije uvijek pouzdana. Naime, točno vrijeme za zamjenu optičkog bubnja prepoznat ćete po lošijoj kvaliteti ispisa kad se na ispisanim dokumentima počnu pojavljivati mrlje, nečistoća i drugi nedostaci.
Iako printer s istrošenim optičkim bubnjem može i dalje nastaviti raditi i ispisivati, kvaliteta ispisa bit će sve lošija.

Najbolje rezultate postići ćete zamjenom tonera i optičke jedinice istovremeno.
Zamjena optičke jedinice u laserskom printeru
Ako mislite da je krajnje vrijeme da zamijenite optičku jedinicu u svom printeru, imate nekoliko mogućnosti. Prvo utvrdite proizvođača i model vašeg printera. Kao što je to slučaj s tonerima, isto tako možete kupiti originalne (OEM) optičke jedinice, zamjenske optičke jedinice ili pak one obnovljene.
Negativna strana originalnih optičkih jedinica je visoka cijena. Nešto veću cijenu plaćate za sami brend, ali i za sigurnost da će vaš printer odmah prihvatiti novi optički bubanj i nastaviti funkcionirati kako treba.
Cijene zamjenskih optičkih jedinica za printere mnogo su povoljnije. Njihov vijek trajanja obično je jednako dug kao i vijek trajanja originalnih optičkih bubnjeva, samo trebate provjeriti kvalitetu konkretnog proizvoda i odabrati pouzdanog prodavača. Zamjenske optičke jedinice TonerPartner proizvodimo u Češkoj i naši kupci dobivaju jamstvo kojim obećavamo da će printer i dalje pravilno funkcionirati – ako naši zamjenski dijelovi oštete vaš printer, šteta će biti popravljena o našem trošku.
Slični članci

Laserski printer od A do Ž: kako funkcionira laserski printer
Ako ste nakon razmišljanja o odabiru između laserskog i tintnog printera odlučili kupiti laserski printer, možda se pitate kako ovaj uređaj zapravo radi. Ovaj će vam članak reći nešto više o tome.
Cijeli članak »
Što učiniti ako printer loše printa ili koji su najčešći problemi s tiskom i kako ih riješiti
Upravo Vam je ponestalo tinte za Vaš printer,kupujete novi toner ili uložak, ubacite tintu u svoj laserski ili inkjet printer, otvorite traženi dokument na računalu i pošaljete ga "u print". U idealnom slučaju, na kraju ovog procesa držat ćete komad papira s lijepo isprintanim tekstom ili slikom. Ali što ako nije sve kako bi trebalo biti i tisak koji izađe iz printera je užasne kvalitete, što se tiče reprodukcije boja ili možda kvalitete papira? Vjerojatno ćete doživjeti početni šok, koji će zamijeniti cijeli niz pitanja. Je li činjenica da ste kupili neispravan spremnik ili je greška printera vrijedna problema s kvalitetom tiska? Nažalost, ne postoji jednoznačan odgovor na ova pitanja, jer probleme mogu uzrokovati različiti čimbenici. Međutim, budući da se neke pogreške ponavljaju znatno češće od drugih, u sljedećem smo članku saželi najčešće probleme koji se mogu pojaviti u vezi s kvalitetom tiska. Naravno, pronaći ćete i savjete kako ih ukloniti.
Cijeli članak »