RGB vs. CMYK: kako postići najbolje rezultate printanja?
Zamislite da printate važnu prezentaciju za sastanak. Naizgled ništa teško - samo upišite print. Ali onda primijetite da se boje na tiskanim materijalima ne podudaraju baš. U usporedbi s izvornom datotekom, oni nisu tako svijetli i, na primjer, svijetlo zelena iz originala zamijenjena je tamnijom nijansom. Kakvu ulogu u tome imaju modeli boja RGB i CMYK i iznad svega - kako postići iste boje kao na ekranu?
RGB i CMYK dva su modela boja koji se koriste za reprodukciju različitih boja na zaslonima elektroničkih uređaja i na papiru. Njihovi nazivi su kratice za osnovne boje koje se koriste za miješanje nijansi:
- RGB: crvena (red), zelena (green) i plava (blue),
- CMYK: azurna (cyan), purpurna (magenta), žuta (yellow) i crna (key).
Dolje su navedeni razlozi zašto, primjerice, mobiteli i printeri ne koriste iste modele boja. Za sada se morate zadovoljiti činjenicom da RGB model renderira fotografije i slike na zaslonima elektroničkih uređaja, a CMYK se koristi u printu. Osnovne razlike sažete su u ovoj tablici:
RGB |
CMYK |
|
osnovne boje |
crvena,zelena,plava |
azurna, purpurna, žuta, crna |
miješanje boja |
aditiv (dodavanje boje) |
diferencijal (oduzimanje boja) |
raspon boja |
sve postojeće boje |
do 90 % RGB raspona boja (ovisno o uređaju) |
pogodnosti |
uređaj s vlastitim izvorom svjetlosti |
papir i druge površine bez vlastitog izvora svjetlosti |
Kao što je vidljivo iz tablice, CMYK raspon boja može miješati najviše 90 % nijansi iz RGB modela boja. Problemi su uglavnom s nijansama svijetlo zelene, ružičaste i narančaste. Te boje stoga zamjenjuje printer - a rezultat je dobro poznata neusklađenost između originala na ekranu i printa na papiru:
S lijeve strane originalna fotografija kakvu korisnik vidi na monitoru. Desno je ista slika nakon printa.
Srećom, postoji nekoliko načina kako izbjeći ovo neugodno iznenađenje. Ali prvo, da vidimo zašto uopće postoje dva različita modela boja.
RGB model
Ovaj model boja usmjeren je na emitiranje svjetla – logično, koriste ga elektronički uređaji. Crvena, zelena i plava, koje koristi RGB zaslon, osnovne su boje koje percipira ljudsko oko. Sve ostale nijanse potom nastaju miješanjem ove tri boje u različitim omjerima.
I kao što u mraku zbog nedostatka svjetla "vidimo" crnu boju, u nedostatku svjetla crni su i monitori ekrana ili televizora. RGB model može miješati sve postojeće boje (oko 16,7 milijuna različitih nijansi). A kombiniranjem tri osnovne boje tada stvara i bijelu boju.
CMYK model
CMYK model, čija je zadana boja bijela, temelji se na refleksiji svjetlosti. Ova svojstva predodređuju njegovu upotrebu pri printu na papir i druge bijele površine.
Crna nastaje miješanjem osnovnih boja (azurna, purpurna i žuta), u praksi se crna dodaje tonerima kao zasebna boja. Razlozi su čisto ekonomski: kada bi se koristili samo toneri osnovnih nijansi, potrošnja uloška bi bila enormna. Da bi se postigla duboka crna bila bi potrebna apsolutno precizna preša, što bi se odrazilo na više cijene tiskarskih tehnologija.
Zanimljivo je da se pri printu boja ne printa cijela površina papira; npr. svijetloružičasta nastaje prekrivanjem bijele površine minijaturnim ljubičastim točkicama s relativno velikim razmakom (tzv. raster). Zbog ograničene optike ljudskog oka, dobivenu sliku ne percipiramo kao male ljubičaste točkice na bijeloj pozadini, već kao blijedoružičastu.
Primjeri rasterizacije, tj. kombiniranje azurnih, žutih i purpurnih točaka različitih veličina. Dobivenu sliku ljudsko oko percipira kao različite boje.
Konverzija između RGB i CMYK modela
Razlog zašto se koriste oba modela je stoga jednostavan: prikazujemo print dizajne na elektroničkim uređajima za koje je korištenje RGB boja prirodno. Ali sam print je na papiru, gdje CMYK nijanse "bolje rade".
Boje pojedinačnih modela međusobno su komplementarne: zelena je na suprotnoj strani spektra od purpurne, plava je suprotna od žute, a crvena je suprotna od azurne. Bijela je suprotnost crnoj.
Problem je što je raspon boja (tzv. gamut) CMYK modela ograničen – ne može miješati npr. svijetlo narančastu, ljubičastu i zelenu. Prilikom printa, upravljački programi printera pretvaraju "neprintive" nijanse u boje koje toneri mogu miješati.
Kako to riješiti ? Postoji nekoliko opcija:
- pregled konačnog printa u CMYK pretvaraču,
- priprema podataka za print (prezentacije, infografike i sl.) u programu koji podržava CMYK rezoluciju,
- korištenje takozvanih heksakromskih printera.
CMYK pretvarači
U ovim alatima možete vidjeti kako će Vaš slajd ili slika izgledati nakon printa. Služi kao vodič za moguće izmjene ili korištenje posebnog printera.
Poznati online alati uključuju, na primjer, rgb2cmyk.org ili Aconvert (omogućuje konverziju različitih datoteka u CMYK izlaz).
Grafički programi sa CMYK prikazom
Ove aplikacije uglavnom koriste tiskari i grafički dizajneri; imaju ograničeni spektar boja, tako da je dobivena grafika identična originalu kada se isprinta. No, naravno, softver ne obrađuje različite rezultate printa za postojeće fotografije ili ilustracije.
Najpoznatiji grafički programi s CMYK prikazom su GIMP (potrebno je instalirati Adobe ICC Profiles plugin) i Adobe Photoshop.
Hexachrome (šestobojni) printeri
Printeri s tzv. hexachrome printom, koji koriste šest osnovnih boja, ultimativno su rješenje za print fotografija i ilustracija točno prema originalu. Postoji nekoliko modela heksakroma, a najčešći su:
- CMYKOG tvrtke Pantone; dodaje narančastu (orange) i zelenu (green) u osnovne četiri boje printa,
- Model CcMmYK sa dodatkom svijetloljubičaste (light cyan) i svijetloplave (light magenta).
Model CcMmYK koristi, primjerice, printer Epson L850. Uređaj koristi sustav spremnika; u isporuku je uključeno šest tintnih uložaka od 70 ml s kojima možete ispisati do 1 800 fotografija.
Pisač Epson L810 također može printati vjerno originalu, za što nudimo odgovarajućih šest boja tinte.
Slični članci
Printer sa sustavom tintnih spremnika – rješenje za stalni nedostatak tinte
Tintni printeri najtraženiji su uređaj za ispis dokumenata i fotografija, posebice u kućanstvima. Nisu skupi, jednostavni su za rukovanje i vrlo kvalitetni. Međutim, cijene originalnih tintnih spremnika relativno su visoke, zbog čega su troškovi rada tintnih printera dosta visoki. Printeri sa sustavom tintnih spremnika rješenje su koje korisnicima omogućuje znatno smanjenje troškova ispisa.
Cijeli članak »Proizvodnja tonerovog praha ili Što je to CMYK
Ako mislite da je autor ovog teksta odlučio napisati članak na temu iz područja automobilske industrije i da je riječ o nekoj pogrešci u naslovu, varate se. U ovome članku saznat ćete što je to prah za toner, od čega se sastoji i kako se on izrađuje.
Cijeli članak »