Pravi način ispijanja vode ili kako ljeti piti
Otprilike dvije trećine našeg tijela sastoji se od vode. Zato je toliko važno osigurati dovoljan unos tekućine, posebno u vrućim ljetnim danima, kada se više znojimo. Koliko vode trebate piti dnevno i kakve vam koristi može donijeti pravilan način ispijanja vode?
Zašto je važan ispravan način ispijanja vode
Vodu izlučujemo svaki dan. Iz našeg tijela izlazi putem mokraće, znoja, ali i drugih osnovnih funkcija našeg tijela – poput disanja. Dovoljna količina vode u tijelu, koju održavamo redovitim načinom ispijanja vode, omogućuje nam da se riješimo štetnih tvari, osigurava metabolizam u tijelu i omogućuje puni rad naših organa (vrlo je važno, posebno za pravilan rad bubrega).
Ukratko, pravilan način ispijanja vode temelji se na pravilnom funkcioniranju našeg tijela iznutra, ali utječe i na naš izgled – posebice na zdrav izgled naše kože. Istraživanja pokazuju da je više vode u tijelu povezano s boljom hidratacijom kože, smanjuje znakove starenja i povoljno djeluje na akne. Tajna dugotrajnog mladenačkog izgleda može biti obična čista voda.
S druge strane, nedovoljan unos tekućine može dovesti do dehidracije. Već i manjim nedostatakom vode možete osjećati:
- umor,
- glavobolju,
- slabost,
- sporije reakcije,
- manju sposobnost koncentracije,
- lošiji fizički i mentalni učinak.
Sam gubitak od 1 % vode iz tijela smanjuje snagu i izdržljivost mišića, stoga uvijek imajte pri ruci bocu mineralne ili stolne vode kada trošite više tekućine (kao što je pretjerano znojenje tijekom vježbanja).
Pravilan način ispijanja vode pomaže u sprječavanju zdravstvenih problema
Razne studije pokazuju da kronična dehidracija pridonosi zdravstvenim problemima kao što su pretilost, dijabetes, rak i kardiovaskularne bolesti. Naprotiv, veći i redoviti unos tekućine sa sobom nosi niz dobrobiti.
Povećani unos vode može pomoći u sprječavanju određenih zdravstvenih problema, kao što su zatvor, infekcije mokraćnog mjehura, problemi s tlakom ili rizik od bubrežnih kamenaca. Pravilan način ispijanja vode također pomaže kod mršavljenja. Dovoljna količina tekućine pomaže ubrzanju metabolizma (a time i sagorijevanju masti) i smanjuje potrebu za više jela, osobito ako popijete čašu vode prije jela.
Koliko često piti?
Ispijanje vode je važno. Ali koliko često i koliko vode piti dnevno? Možda ste čuli uputu da trebate piti najmanje 8 čaša (otprilike 2 litre) tekućine dnevno. Takvo pravilo sigurno ne odgovara svima. Idealna količina vašeg dnevnog unosa vode ovisi o različitim čimbenicima:
- Vaš stil života - Ne možete li zamisliti svoj dan bez nekoliko pauza za kavu ili čaj? Ova pića uzrokuju češću potrebu odlaska na WC, a time i veći gubitak vode. Trebali biste piti više čak i ako često jedete ljutu , slanu ili vrlo slatku hranu.
- Vrijeme i godišnja doba - Više se znojimo na višim temperaturama, pa će u toplim ljetnim mjesecima vaše tijelo zahtijevati veću zalihu vode nego zimi. Stoga prilagodite način ispijanja vode trenutnim uvjetima.
- Okruženje u kojem se krećete - U toplim i suhim klimama ili u planinama na velikoj nadmorskoj visini, trebat će Vam više vode. Možete osjećati veću žeđ čak i ako provodite puno vremena vani na suncu ili u toploj prostoriji.
- Fizička aktivnost – Imate li fizički zahtjevnu profesiju, idete li vježbati ili puno hodate ili stojite tijekom dana? Tada će Vam tijekom dana trebati više tekućine kako biste nadoknadili prekomjerni gubitak vode.
- Zdravstveno stanje - Ako ste bolesni, imate groznicu ili patite od mučnine, ponovno pijte više kako biste nadoknadili gubitak tekućine. Također se preporuča piti više vode ako patite od određenih kroničnih bolesti (kao što je dijabetes) ili uzimate lijekove koji pomažu eliminirati više vode iz tijela.
- Trudnoća i dojenje – Trudnicama i dojiljama preporučuje se povećan unos tekućine. Dovoljno je tijekom trudnoće povećati dnevni unos za 0,3 litre, a tjekom dojenja, preporuča se piti 0,7 do 1 litru više tekućine u odnosu na Vaš uobičajeni dnevni unos.
Dakle, koliko vode treba piti? Prosječna odrasla osoba i djeca od 13 godina trebaju piti 40 ml po kilogramu svoje težine. Osoba od 70 kilograma trebala bi piti 2,8 litara tekućine dnevno. Međutim, ovaj izračun uzima u obzir vašu idealnu težinu. Ako imate nekoliko kilograma viška, nemojte ih uključivati u svoj izračun.
Prosječni preporučeni dnevni unos tekućine za odrasle muškarce je 3,7 litara dnevno, za žene 2,7 litara, odnosno cijelu litru manje. Međutim, otprilike 20 % našeg dnevnog unosa tekućine čini voda u hrani. Stoga, ako ne računamo unos tekućine iz hrane, prosječni preporučeni unos trebao bi izgledati ovako:
- 3 litre kod odraslih muškaraca,
- 2,1 litre kod odraslih žena.
Ako vaša prehrana ne sadrži previše voća i povrća (ili jednostavno hrane koja sadrži dovoljno vode), trebali biste ovu nestašicu nadoknaditi s nekoliko dodatnih čaša dobre stare vode. Dječjem tijelu također treba više vode:
- Djeca u dobi od 4-7 godina trebaju piti približno 1,6 litara vode dnevno,
- djeca od 7-10 godina 1,8 litara vode,
- Djeca od 10-13 godina 2,1 litra vode.
Kako znati da li pijete malo vode:
- Slušajte svoje tijelo. Osjećaj žeđi pouzdan je pokazatelj da vaše tijelo treba obnoviti zalihe vode. Međutim, u takvom trenutku već možete osjetiti simptome dehidracije (umor, glavobolja, itd.).
- Pazite na boju urina, koja je najpouzdaniji pokazatelj nedostaje li vašem tijelu tekućine. Bistra, svijetložuta mokraća je idealna. Što je tamnija boja mokraće, to je tijelo dehidriranije.
Posljednje, ali ne manje važno, ovisi i o tome koju tekućinu pijete. Idealna je čista negazirana voda, koja bi trebala činiti najveći dio našeg dnevnog unosa tekućine. S mineralnim vodama treba biti oprezan i redovito ih izmjenjivati s drugim pićima. S vremena na vrijeme počastite se mineralnom vodom s udjelom minerala većim od 1 500 mg po litri. Osobe koje pate od visokog krvnog tlaka ili se liječe od bolesti bubrega trebaju biti posebno oprezne.
Sokovi i druga slatka pića također su izvor tekućine, ali ne bi trebali biti jedino piće koje pijete tijekom dana. Dodani šećeri, bojila i konzervansi mogu negativno utjecati na Vašu probavu, povećavajući energiju i razinu šećera u krvi. Stoga, posebno za djecu, obratite pozornost na raznolik unos tekućina.
No, planirate li ljetni odmor ili želite uživati u vrućoj ljetnoj večeri i uz vodu se želite prepustiti osvježenju u obliku laganog napitka, inspirirajte se kako se možete rashladiti na vrućini.
Slični članci
Koliko kofeina ima u kavi i čaju i kada biste trebali smanjiti unos?
Čaj i kava su među najpopularnijim pićima na svijetu. Sastavni su dio našeg jutarnjeg rituala, popodnevnog opuštanja ili pak način za jačanje koncentracije u uredu i kućnom uredu. Koliko kave smijete popiti dnevno i koliko kofein može biti opasan za Vas?
Cijeli članak »