Ploter i tisak velikog formata: kako odabrati pravi uređaj
Iako toga obično nismo svjesni, tisak velikih formata redoviti je dio naših života. Na putu do posla prolazimo kraj velikih reklamnih površine, dok na poslu radimo s npr. predimenzioniranom projektnom dokumentacijom. Ali što je točno potrebno za tisak velikog formata? I ima li kakvih nedostataka?
Print velikog formata nema službenu standardizaciju, ali u praksi najčešće podrazumijeva print formata papira iznad veličine A3. Tisak velikog formata uključuje (uz gore navedene primjere) plakate, karte, bannere i niz drugih materijala.
U pravilu, obični uredski printeri ne mogu podnijeti print velikih dimenzija - za razliku od printa običnih dokumenata. npr. Papir A2 formata je dimenzija 42 x 59,4 cm. Ipak, postoje komercijalni uređaji koji mogu podnijeti i veće listove. Neki printeri čak mogu tiskati papire širine do 5 metara, ali ove uređaje ne možete kupiti za ured.
Posebnost je ploter tisak pomoću tzv. plotera. Riječ je o inkjet printerima koji printaju na rolu papira. Stoga uključuju rezač koji reže otisak na određenu duljinu. Ploteri koriste tzv. vektorski print (dok obični printeri koriste bitmap print). Vektorski print omogućuje iscrtavanje čak i finih detalja, često korištenjem posebnih olovki za print. Ploteri su stoga izbor broj jedan u arhitektonskim ili grafičkim studijima.
Laser, tinta, sitotisak i druge tehnologije
U ovom članku govorimo o printu velikog formata tintom i laserskom tehnologijom koju koriste i obični printeri. Postoje i uređaji koji rade, primjerice, sa sitotiskom ili offset tiskom, ali oni su namijenjeni komercijalnom tisku, pogotovo zbog astronomske cijene.
Osim tiska na papir - o kojem govorimo u ovom članku - postoje i uređaji za print koji mogu tiskati na npr. platno ili PVC. Kao i offset printeri, i ovi su uređaji skupi i isplate se samo specijaliziranim tvrtkama, poput grafičkih studija ili reklamnih agencija specijaliziranih za velike reklame.
Printer za print velikog formata: kada se isplati kupiti?
Pri odabiru plotera ili običnog pisača velikog formata potrebno je uzeti u obzir niz čimbenika. Uvijek si postavite sljedeća pitanja:
Koliko često trebam printati i u kojoj količini?
Odabir kupnje vlastite tiskarske opreme ili povjeravanja iste specijaliziranoj tvrtki trebao bi ovisiti o potrebi za velikim tiskom. Cijena printera velikog formata kreće se u desecima tisuća kuna, ali i ulošci su također skupi.
Postoje načini za uštedu na troškovima printa. Rješenje je u korištenju tzv. zamjenskih tonera koji su iste kvalitete kao originalni ulošci proizvođača printera, ali su i do 4 puta jeftiniji.
U kojoj kvaliteti (i boji) trebam printati?
Što se tiče kvalitete printa, dijelimo printere velikog formata na:
Laserski printeri - koriste tehnologiju cilindra na koji se prema osvjetljenju nanosi boja (toner prah) koja se zatim prenosi na podlogu (papir); laserski printeri imaju najnižu kvalitetu printa od sve tri vrste uređaja. Prikladni su za print velikih dokumenata, s druge strane, nisu prikladni za print detaljne grafike ili fotografija. Za printere velikih formata, laserska tehnologija je marginalno pitanje.
Inkjet printeri - slika se prenosi na papir izbacivanjem tinte iz uloška. Njihova je kvaliteta printa sasvim dovoljna za većinu poslova tiska, ali možda neće biti prikladna za detaljne crteže.
Ploteri – printeri velikih formata s najvišom kvalitetom printa.
Raspon boja originala koji ćete tiskati također je bitan. Problem može biti s printom svijetlozelenih, narančastih i ružičastih nijansi - CMYK model koji koristi većina printera ne može miješati te svijetle boje (pogledajte članak koji uspoređuje RGB i CMYK model).
Rješenje su printeri s tzv. hexachrome tiskom, koji mogu pokriti praktički sve zamislive boje.
U kojoj veličini trebam tiskati?
Čak i kod printera velikog formata postoje razlike u veličini dokumenta koji mogu obraditi. Uobičajeni uređaji mogu printati papire do veličine SRA0 dimenzija 900 x 1 280 mm. SRA0 se temelji na formatu A0 (841 x 1 189 mm), tako da se print može izrezati kako bi se napravio potpuno isprintani list. Međutim, postoje ploteri koji također mogu podnijeti print bez obruba.
Savjeti za printere velikog formata
EPSON SureColor SC-T3100x 220V
EPSON SureColor SC-T3100x 220V inkjet printer može raditi do A1 formata. Ima sustav spremnika u koji se tinta može puniti izravno iz boca od 140 ml, što značajno smanjuje troškove printanja.
Rezolucija printa može biti do 2 400 x 1 200 DPI. Uređaj tiska i na pojedinačne listove i na role papira i opremljen je automatskim ulagačem.
Također možete kupiti originalne EPSON SureColor SC-T3100 tonere za printer.
EPSON SureColor SC-T5100N
EPSON SureColor SC-T5100N ispisuje listove do A0+ formata (91,4 x 129,2 cm) i u rezoluciji od 2 400 x 1 200 DPI.
Printer koristi posebne Ultrachrome XD2 pigmentne tinte, zahvaljujući kojima je dobiveni tisak otporan na razmazivanje vodom ili abraziju. Za razliku od prethodnog uređaja, EPSON SureColor SC-T5100N ne koristi sustav spremnika za punjenje tinte, već klasični uložak.
Slični članci
RGB vs. CMYK: kako postići najbolje rezultate printanja?
Zamislite da printate važnu prezentaciju za sastanak. Naizgled ništa teško - samo upišite print. Ali onda primijetite da se boje na tiskanim materijalima ne podudaraju baš. U usporedbi s izvornom datotekom, oni nisu tako svijetli i, na primjer, svijetlo zelena iz originala zamijenjena je tamnijom nijansom. Kakvu ulogu u tome imaju modeli boja RGB i CMYK i iznad svega - kako postići iste boje kao na ekranu?
Cijeli članak »Kako uštedjeti do 80% na ispisu? Rješenje: zamjenski toneri
Vjerojatno se svatko tko je ikada kupio novi toner za svoj printer prije neke od kupnji suočio s odlukom koju vrstu uloška odabrati. Osim originalnih tonera izravno od proizvođača printera, na tržištu postoje i neoriginalni toneri. Zatim dodatno razlikujemo obnovljene tonere i zamjenske ili alternativne uloške.
Cijeli članak »