Suha tinta u inkjet printeru: Savjetujemo kako riješiti problem i kako ga spriječiti
Je li vaš inkjet printer iznenada prestao printati ili printa ali mu nedostaje jedna boja iako se čini da uložak nije prazan? Uzrok je vrlo vjerojatno - osušena boja. Ako se pitate što uzrokuje ovaj problem, kako ga spriječiti i kako ga riješiti ako se ikada pojavi, došli ste na pravo mjesto. U narednim redovima ćemo Vam dati odgovor na sva ova pitanja.
Čak i prije nego što počnemo analizirati uzroke sušenja tinte, potrebno je zapamtiti kako radi inkjet printer. Bez razumijevanja cijelog principa, sljedeći redovi možda neće imati smisla za svakoga. Srce inkjet printera je printna glava, koja je često opremljena tisućama malih mlaznica koje velikom brzinom prskaju sitne kapljice tekuće tinte iz uloška na papir. Ako tinta nije tekuća, neće teći kroz te mlaznice i logično nastaje problem u vidu nemogućnosti tiska. Tinta se može osušiti direktno u spremniku tinte - ulošku ili se preostala tekućina može osušiti u usisnoj cijevi ili direktno u mlaznicama printne glave. Koji su uzroci sušenja tinte u inkjet printerima?
Uzroci sušenja tinte u printeru
Nepravilan tisak
Daleko najčešći razlog sušenja tinte u printeru je njegovo dugotrajno nekorištenje. Dakle, ako tiskate stvarno sporadično, više ste nego riješili problem. Međutim, bilo bi pogrešno misliti da ne postoji opasnost od sušenja tinte pri čestom tisku. Problem se također može pojaviti ako printate samo crno-bijele dokumente, na primjer. U tom slučaju postoji opasnost da se ostale boje osuše i time povuku iz upotrebe.
Uložak kojemu je istekao rok trajanja
Moglo bi Vas iznenaditi, ali čak i spremnici s tintom za printer imaju rok trajanja. U pravilu ćete ga, kao i kod svih drugih proizvoda, pronaći na njihovoj ambalaži. Korištenje spremnika kojima je istekao rok trajanja može uzrokovati probleme s tiskom. Tinta u isteklim ulošcima postupno gubi svoja svojstva, što uključuje, primjerice, sporo sušenje zbog raznih kemikalija. Naravno, ako koristite uloške kojima je istekao rok trajanja nekoliko dana ili tjedana, nema smisla previše brinuti o znatno većem riziku da se isuše u printeru. Ali ako naiđete na uloške koji će zastarjeti za nekoliko mjeseci, ili još gore, godina, nemojte ih kupovati, čak ni ako je cijena bolja.
Nestručno ponovno punjeni ulošci
Ulošci nisu baš jeftini, pa mnogi ljudi, trošeći njihov sadržaj, razmišljaju kako uštedjeti na njima. No, štednjom možete napraviti i veliki nered jer njime možete spriječiti sušenje ili neispravan tisak. Ako odlučite sami napuniti spremnik s tintom i učinite to pogrešnim postupkom, ili ako posegnete za obnovljenim spremnicima s tintom koji su ponovno punjeni nestručno, mogli biste se često susresti s gore navedenim problemima. Uostalom, upravo zbog toga davno su prošla vremena kada se relativno masovno preporučalo ponovno punjenje praznih tintnih uložaka.
Savjet: Neispravno punjenje uloška prijeti ne samo njegovom neispravnošću, već i nesrećom u obliku prljanja odjeće, stolnjaka na stolu i slično. Ako Vas zanima kako sa predmeta očistiti toner u prahu ili tintu, o tome ćemo Vam reći u našem starijem članku.
Neispravno postavljanje printera
Čak i naizgled neupadljiva stvar može utjecati na sušenje tinte u printeru - točnije, položaj printera u prostoriji. Idealno bi ga bilo postaviti u prostoriju sa konstantnom temperaturom, zahvaljujući kojoj se svojstva tinte u patronama ne moraju stalno mijenjati ovisno o temperaturi okoline. Izbjegavajte postavljanje printera blizu grijača ili na izravnu sunčevu svjetlost. Ne samo da je toplina loša za sam uređaj, već pomaže da se tinta brže osuši.
Nepravilno skladištenje uložaka
Je li se tinta u Vašem spremniku osušila prije nego što ste ga uopće stigli upotrijebiti ili Vam se čini da ne tiska kako bi trebao? Ako ulošku nije istekao rok trajanja, to je najvjerojatnije zbog nepravilnog skladištenja. Općenito, uloške je najbolje čuvati na tamnom i idealno hladnijem mjestu s konstantnom temperaturom jer su tako najmanje "opterećeni" utjecajima iz okoline. Ne brinite, uloške ne trebate odnijeti u podrum i tamo ih držati u nekoj zamišljenoj mikroklimi, ali skrivanje u ormaru u hladnijem dijelu stana ili ureda sigurno će im puno bolje poslužiti nego da su "izloženi" na radnom stolu, na kojem čekaju svoju priliku.
Što učiniti kada se tinta u printeru osuši
Automatsko čišćenje printne glave
Zasigurno se ne može reći da sušenje boje u printeru uvijek dovodi do potpunog neuspjeha tiska. Da imate problem s osušenom tintom, možete prepoznati, primjerice, po tome što su otisci loše kvalitete, mutni i na njima se stvaraju mrlje.
Praktički svaki printer opremljen je funkcijom automatskog čišćenja printne glave, odnosno dijela koji se začepi osušenom tintom. Ova se funkcija može vrlo jednostavno opisati kao poseban način tiska, kada printer usisava veću količinu tinte u mlaznice printne glave nego što je inače koristi za tisak. Tinta kao takva također sadrži otapala koja ponekad mogu osloboditi osušenu staru boju od prethodne uporabe.
Sam program za čišćenje glave printera pokrećete pomoću upravljačkog programa softvera printera na računalu. Neki modeli imaju ovu opciju dostupnu izravno iz hardverskog izbornika printera. Ako niste sigurni kako započeti čišćenje, pogledajte priručnik za uređaj. Nažalost, svaki printer ima drugačiji postupak za aktivaciju ovog načina rada, zbog čega Vam ne možemo ponuditi opći put do Vašeg odredišta.
Čišćenje se odvija na način da nakon usisavanja tinte printer tiska probni dokument na koji se "isprazni" njegova printna glava. Nakon završetka ovog postupka, pokušajte isprintati još jednu stranicu da vidite je li čišćenje uspjelo. Ako to nije slučaj, a kvaliteta rezultata i dalje ne ispunjava Vaša očekivanja, možete ponoviti čišćenje printne glave. Kada printer duže vrijeme ne radi, često je potrebno nekoliko puta proći kroz proces čišćenja kako bi se veći sloj osušene tinte postupno otopio.
Savjet: majte na umu da printer troši puno tinte kada čisti printnu glavu. Može se dogoditi da printer neće imati dovoljno za nekoliko puta očistiti printnu glavu. Ne možete očistiti glavu printera kada je uložak prazan ili pri kraju.
Ne vjerujte bapskim pričama
Postoji jedan "zajamčeni savjet" koji godinama kruži među korisnicima inkjet printera, kako udahnuti život osušenim ulošcima. Nažalost, ovaj više spada u kategoriju “bapske priče” nego u kategoriju “korisnih gadgeta”. Konkretno, govorimo o uputama koje se vrte oko toga da se uložak uroni u zdjelu s toplom vodom i komadićem vate ili tkanine nježno ukloni osušenu tintu na izlazu iz uloška ili da pokuša ukloniti tintu iz otvora. "izravno" bez namakanja. Nakon što se tinta počne ispuštati u vodu, čep osušene tinte trebao bi se zauvijek otopiti i vrijeme je da se uložak izvadi iz vode. Nakon toga treba temeljito osušiti, idealno je pustiti uložak da se dobro osuši nekoliko desetaka minuta.
Kao profesionalci u tisku, ne možemo preporučiti gore opisani postupak. Istina je da ne samo da se ovim postupkom možete potpuno riješiti uloška (naravno, ako je do tada barem djelomično radio), nego ako nije dobro osušen, možete oštetiti i sam printer, točnije kontakte u njemu. A budući da je printer znatno skuplji od uloška i morate uzeti u obzir da slična oštećenja definitivno nisu pokrivena jamstvom jer izvodite nestandardnu operaciju, Vaši napori da uštedite novac mogu se obiti o glavu na ekstreman način.
Stoga je naš savjet: Ako ni čišćenje glave printera s funkcijama printera nije oživjelo osušeni uložak, vrijeme je da kupite novi. A kako se situacija ne bi ponavljala, potrebno je spriječiti sušenje tinte. Odmah ćemo Vam reći kako.
Kako spriječiti sušenje tinte u printeru
1. Tiskajte redovito
Rizik od sušenja tinte povećava se s duljinom vremena nekorištenja printera. Dakle, najbolji način da spriječite isušivanje tinte u ulošcima je redoviti tisak, koji drži printnu glavu u pravilnom zahvatu, što značajno smanjuje rizik od isušivanja tinte. Čak i samo jedan otisak tjedno u svim bojama je više nego dovoljan.
2. Postavite printer na odgovarajuće mjesto
Ne ostavljajte printer na mjestima s promjenjivom temperaturom i gdje je toplije - bilo zbog sunca, radijatora, kamina ili slično. U tom slučaju tinta se suši znatno brže.
3. Pravilno skladištite uloške
Čuvajte uloške na suhom i tamnom mjestu sa stalnom temperaturom. Čuvajte ih zamotane u originalnoj zatvorenoj ambalaži kako se ne bi nepotrebno prašile i kako ne bi dolazile u dodir sa zrakom koji ujedno djeluje i kao "motor" za sušenje.
Savjet: Pitate li se koliki je zapravo životni vijek tonera i uložaka? Saznat ćete u ovom našem članku.
4. Nemojte pretrpavati zalihe
Ulošci za printere s isteklim rokom valjanosti mogu uzrokovati probleme pri tisku. Često su uzrok mnogih manjih kvarova printera. Stoga kupujte samo onoliko uložaka koliko možete iskoristiti i izbjegavajte kupnju isteklih, čak i komada na popustu.
5. Budite jasni što želite tiskati
Ako znate da na svom printeru u boji trebate printati samo crno-bijele dokumente i da uopće nećete koristiti boje, nije loša ideja kupiti samo crni uložak. Printer bi trebao raditi s njim bez ikakvih problema, a vi ćete zahvaljujući njemu uštedjeti novac.
6. Kupujte kvalitetne patrone
Izbjegavajte sumnjivo jeftine uloške iz sumnjivih izvora, kao i punjenja. Njihova svojstva u pogledu sušenja i trajnosti u printeru mogu biti (a to je obično gotovo uvijek slučaj) značajno lošija u odnosu na kvalitetne uloške. Ako želite uštedjeti što je više moguće, razmislite o kupnji jeftinijih zamjenskih spremnika umjesto originalnih spremnika.
7. Ako malo tiskate, nabavite laserski printer
Ako samo povremeno koristite printer i često ne isprintate nijednu stranicu danima, ponekad čak i tjednima, razmislite o nabavci laserskog printera. Logično, ne morate brinuti da će se tinta osušiti s njima, i štoviše - ne morate brinuti o bilo kakvom sličnom tipu problema s njima. Štoviše, s cijenama koje počinju oko tisuću petsto kuna, to nije vrtoglava investicija. Naravno, u usporedbi s inkjet printerima, laserski modeli su malo skuplji, ali s druge strane, s njima možete uštedjeti, primjerice, jer ne morate bacati pune, osušene uloške.
Savjet: Ako Vas zanima više pojedinosti o tome kako se laserski i inkjet printer razlikuju jedan od drugog, pročitajte jedan od naših starijih članaka u kojima smo samo pobliže pogledali razlike između ta dva printera.
Povezani proizvodi
Slični članci
Nesreća s ulošcima za printere: kako s odjeće ukloniti mrlju od tonera ili tinte
Svaki put kad ste samostalno mijenjali uložak u svom printeru mogli ste se zaprljati tintom ili tonerovim prahom. U slučaju ovakve nesreće nije važno je li uzrok nepažljivo rukovanje uloškom za printer ili greška u proizvodnji. Gotovo uvijek ćemo najprije pokušati spasiti svoj omiljeni komad odjeće. U ovome članku saznajte kako nježno ukloniti mrlju od tonera ili tinte s odjeće.
Cijeli članak »Koliki je vijek trajanja tonera i tinti
Dobro je poznato da ništa ne traje vječno. U osnovi, sve što vidite oko sebe, uključujući sve stvari koje kupujete, ima svoj vijek trajanja. Koliki je vijek trajanja tonera i tinti? Odgovor na to pitanje možete pronaći u ovome članku.
Cijeli članak »