Kako otisnuti majicu kratkih rukava kod kuće - čak i običnim printerom
Otisnuti majicu kod kuće nije teško - sve što trebate je običan inkjet printer, pamučna odjeća, škare, papir za glačanje i glačalo. Pogledajmo kako postupiti i gdje nabaviti pojedinačne alate.
DIY tisak na majice sjajan je način da provedete zabavno poslijepodne s djecom, napravite originalan dar - i uštedite novac i vrijeme. Tiskanje na tekstil (možete koristiti i trenirku ili drugu odjeću) u profesionalnom studiju koštat će Vas nekoliko stotina kruna, a rezultat rijetko dobijete isti dan. Osim toga, izrada printa nije nimalo komplicirana.
Što možete stvoriti?
- dječja majica s motivom omiljene bajke ili sa životinjama,
- majica s šaljivim natpisom za ispraćaj ili neki drugi događaj,
- majica sa fotografijom kao originalan poklon za Vaše najdraže.
Odabir teme i njezin print
Ako ste novi u kućnom tiskanju majica, upotrijebite fotografiju ili motiv s jednostavnim rubovima. Nakon ispisa predložak je potrebno pažljivo izrezati (vidi dolje).
Sliku preuzmite s interneta, ali jednostavne motive ili natpise možete izraditi i sami. Primjerice, Canva aplikacija je idealna. Provjerite je li predložak u dovoljno visokoj rezoluciji i prije printa ne zaboravite ga zrcaliti u grafičkom uređivaču (dovoljno je i u bojanju) - ako to ne učinite, prenijet ćete motiv u zrcalnoj slici na tekstil.
Otisnite motiv na papiru za glačanje - engleski transfer paper - inkjet printerom (nažalost, boje s laserskog uređaja se ne mogu koristiti). Dostupne su dvije vrste papira za glačanje: za svijetli tekstil i za tamni tekstil. Ne pokušavajte ih koristiti obrnuto, dobiveni print neće izgledati dobro.
Papiri za glačanje obično se mogu tiskati samo na jednoj, prednjoj strani. Naličje možete prepoznati po uzorku, obično mrežici, koja se koristi za glačanje.
Ako koristite obični inkjet printer, prvo napravite probni print na običnom uredskom papiru. Uređaji za print koriste tzv. CMYK način rada, koji stvara pojedinačne nijanse miješanjem cijan, magenta i žute boje. Međutim, ne može stvoriti vrlo svijetle nijanse ružičaste, zelene i narančaste, pa ih printa tamnije (za detaljnije informacije pogledajte članak o RGB i CMYK modu boja).
Ako su u Vašem motivu prisutne slične svijetle boje, upotrijebite takozvani heksakromski printer koji ima šest spremnika s tintom. Tako može ispisati praktički sve zamislive nijanse.
Savjet: Želite li troškove printa svesti na minimum? Koristite alternativne spremnike s tintom koji su do 4 puta jeftiniji od onih originalnih proizvođača. Kvaliteta obje vrste uložaka je praktički identična (vidi usporedbu originalnih i neoriginalnih uložaka).Želite li troškove tiska svesti na minimum? Koristite zamjenske uloške s tintom, koji su do 4 puta jeftiniji od onih originalnih proizvođača. Kvaliteta obje vrste uložak je praktički identična (vidi usporedbu originalnih i zamjenskih uložaka).
Pažljivo izrežite otisnutu sliku - jer se bijeli pozadinski sloj također prenosi na tekstil.
Glačanje otiska na tkaninu
Majice i ostala odjeća od 100 % pamuka najprikladnija je za nanošenje printa. Najprije operite i oglačajte novu majicu iz trgovine. Tako ćete riješiti ostatke tkanine iz proizvodnje i osigurati da se motiv za glačanje ne skupi nakon prvog pranja.
Izrezani motiv stavite licem prema dolje (tiskana strana) i glačajte jednu minutu. Nemojte koristiti funkciju pare, to će oštetiti sliku i odjeću. Neki papiri za glačanje imaju termoosjetljivi stražnji sloj – predugo glačanje rezultira promjenom boje.
Pustite papir da se ohladi oko 5 minuta i polako ga odlijepite iz ugla. Uspješan otisak prepoznajete po tome što se sva boja prenjela na tekstil.
Kako njegovati majicu s printom?
Majicu s printom perite na temperaturi do 40 °C i to naopako kako se motiv ne bi oštetio. Iz istog razloga tekstilu s printom nemojte dodavati traperice ili drugu "tešku" odjeću. Koristite obični prašak za pranje, naprotiv, izbjegavajte omekšivač i korištenje sušilice.
Tijekom glačanja također ostavite majicu naopako i idealno je glačajte preko pergament papira. Izravni kontakt s glačalom oštetit će otisak.
Slični članci
Trebam li kupiti originalni ili zamjenski toner?
Isplati li se štedjeti na tonerima? I koliko nas takva istraga može koštati? Objasnit ćemo razlike između zamjenskih (refurbished, compatible) i originalnih tonera te ćete zahvaljujući tome bolje razumjeti ponudu.
Cijeli članak »RGB vs. CMYK: kako postići najbolje rezultate printanja?
Zamislite da printate važnu prezentaciju za sastanak. Naizgled ništa teško - samo upišite print. Ali onda primijetite da se boje na tiskanim materijalima ne podudaraju baš. U usporedbi s izvornom datotekom, oni nisu tako svijetli i, na primjer, svijetlo zelena iz originala zamijenjena je tamnijom nijansom. Kakvu ulogu u tome imaju modeli boja RGB i CMYK i iznad svega - kako postići iste boje kao na ekranu?
Cijeli članak »