Korištenje papira u uredu: Kako smanjiti potrošnju papira i pravilno ga reciklirati
Je li sav papir bačen u koševe za smeće u našim uredima uistinu beskoristan otpad? Postoje li načini na koje se ova vrijedna prirodna sirovina može maksimalno iskoristiti? Ako i vi imate slična pitanja, ovaj članak o recikliranju uredskog papira sigurno će vam pomoći.

Potrošnja papira povezana je s ekonomskim rastom
Prosječni Čeh godišnje potroši 130 kg papira, prosječni Slovak gotovo upola manje. S druge strane, u Njemačkoj ili Austriji potrošnja papira po stanovniku iznosi oko 230 kg godišnje, a u Sjevernoj Americi čak 260 kg.
Statistike potvrđuju da je veća potrošnja papira povezana s porastom životnog standarda određene zemlje. Razvijene i bogate države imaju više funkcionalnih tvrtki koje ispisuju mnoštvo dokumenata, pisama i reklama. Sve te tvrtke mora kontrolirati odgovarajući broj službenika, a komunikacija s tim službenicima opet nije moguća bez… papirologije.
Papir je nezamjenjivo sredstvo u uredima
Papir kao nositelj podataka u odnosu na digitalnu pohranu ima jednu veliku prednost. Iako papir brže gori, nitko ne može tek tako sa njega izbrisati podatke, podaci na papiru dostupni su i u slučaju tehničkih problema ili nestanka struje, a teže ga je ukrasti ako se nalazi u zaključanim ormarićima na četvrtom katu zgrade u kojoj je sjedište tvrtke.
Savjeti o načinima recikliranja papira u uredu
Možda ne možete smanjiti cjelokupnu potrošnju papira u svom uredu, no zato možete ponovno iskoristiti već korišteni papir:
Kako možete ponovno upotrijebiti iskorišteni papir u svom uredu?
1) Nabavite uredske kante za iskorišteni papir
Iako je papir jedna od najrecikliranijih sirovina u Hrvatskoj, u mnogim tvrtkama uzalud ćete tragati za kantama za razvrstani otpad, uključujući i onima za iskorišteni papir.
Ipak, samo postojanje kanti za razvrstani otpad ne garantira uspjeh. Ključnu ulogu ima i samo mjesto na kojem je kanta smještena i njena dostupnost. Znanstvenici sa Sveučilišta Kansas u jednom su istraživanju potvrdili da udaljenost kanti za otpad od radnog mjesta ima veliki utjecaj na učestalost sortiranja otpada. Kad su kante za iskorišteni papir bile smještene na jednom mjestu u središtu ureda, zaposlenici su sortirali samo 28 % papira, dok je u bliže smještenim kantama bilo sortirano 85 – 94 % iskorištenog papira. Dakle, zaposlenici su češće sortirali u kante za otpad smještene odmah uz njihove stolove.

Udaljenost kanti za razvrstani otpad ima veliki utjecaj na učestalost sortiranja. Zaposlenici češće razvrstavaju otpad ako su kante netom u blizini.
2) Motivirajte ostale kolege
Motivacija ostalih kolega i kolegica za razvrstavanje otpada jednako je važna. Poslodavci tu motivaciju mogu potaknuti kroz edukaciju o zaštiti okoliša koja bi trebala biti zabavna i informativna, a ne dosadna i zamarajuća (kao što je to često slučaj). Razvrstavanje papira i ostalog otpada u uredima može se relativno lako pretvoriti u zabavnu igru ili motivacijski program ako postoji volja. Voditelji i šefovi trebali bi biti prvi koji će postaviti pozitivan primjer drugima.

Motivirati kolege da razvrstavaju papir može biti lako. Ponekad je dovoljno u njima probuditi natjecateljski duh.
3) Reciklirajte usitnjeni papir
Proizvodi li vaš ured cijele hrpe iskorištenog papira koje ste prisiljeni usitnjavati zbog osjetljivih podataka? Unatoč mnogim sumnjama, čak se i usitnjeni papir može reciklirati. Ipak, prilično je malo mogućnosti za daljnje korištenje papira nakon usitnjavanja. Zbog rezanja dugih vlakana papira u tanke trakice, usitnjeni papir može se ponovno koristiti samo za proizvodnju papirnatih rupčića i toaletnog papira, no to vas nikako ne bi trebalo odvratiti od recikliranja takvog papira.
4) Nabavite Epson uređaj za recikliranje papira
Japanski proizvođač printera nedavno je razvio i lansirao na tržište revolucionarni izum –uredski uređaj za recikliranje – PaperLab. Ovaj uređaj koji svojom veličinom i razinom buke podsjeća na urede s računalima iz 1960-ih godina reciklira uredski papir bez upotrebe vode.
Jednostavno s jedne strane uređaja umetnite iskorišteni papir i s druge strane izaći će mirisan i čist uredski papir. Ne preuveličavamo, ovaj uređaj zaista može proizvesti ne samo svijetli bijeli papir, nego i papir otporan na plamen ili mirisni papir.
Epson tvrdi da brzina recikliranja i naknadna proizvodnja papira iznosi do 14 listova u minuti, odnosno 6 720 stranica na dan. Ovaj ekološki najprihvatljiviji rezač papira na svijetu dostupan je u Japanu, a cijene za europsko tržište još nisu utvrđene.
Papir je samo početak, reciklirajte i druge sirovine
U uredima nastaju velike količine otpada i to ne samo papira. Službeni podaci govore da su limenke pića drugi najčešći otpad u američkim uredima nakon papira. Napravite korak više u svojim uredima i nemojte reciklirati samo plastiku, papir i staklo, nego i elektro otpad, tonere itd. Prije nego bilo što bacite u kantu za otpad, pokušajte pronaći načine za ponovnu upotrebu tog otpada.
Slični članci

Kako ukloniti mrlje od tinte s tepiha ili poda
„Zaista Vam se to desilo!“ Je li Vam se patrona razbila na tepihu ili ste zaprljali novi kauč? Ne gubite glavu. Najučinkovitiji način da se izvučete iz takve zbrke jest brzo djelovanje! Pročitajte kako ukloniti tintu i spasiti sam tepih.
Cijeli članak »
Gdje baciti toner ili uložak: Savjetovat ćemo Vas kako zbrinuti ili reciklirati prazan uložak
Bez obzira koristite li inkjet ili laserski printer, ne možete izbjeći povremenu promjenu njihovih uložaka ili tonera. Međutim, imate li ideju što učiniti sa starim praznim uloškom za printer? Definitivno mu nije mjesto u kanti za smeće – barem ako ne želite nauditi prirodi. Dakle, kako se nositi s praznim ulošcima ili tonerima?
Cijeli članak »