Kako odabrati EET i printer za blagajne
Već nekoliko godina niz tvrtki i samostalnih djelatnosti ima obvezu slanja podataka o prodaji robe u tzv. elektroničku evidenciju prodaje (EET). Za to je potrebna posebna EET blagajna koja je opremljena uređajem za tisak računa. U ovom ćete članku saznati kako pravilno odabrati ovaj printer.
Ako Vaša djelatnost spada u elektroničku evidenciju prodaje, ne možete bez printera. Prema zakonu, svakom kupcu morate izdati račun koji sadrži niz obveznih podataka (uključujući Vaš fiskalni identifikacijski broj ili porezni identifikacijski broj).
Odabir printera uvelike ovisi o tome koju pametnu blagajnu kupujete - a njezin izbor pak ovisi o veličini Vašeg poslovanja:
- Touch EET blagajna, pametna blagajna s terminalom za naplatu, pogodna je za trgovce, obrtnike i male objekte, ali se može koristiti i pametni telefon ili tablet spojen na vanjski printer,
- za restorane i veće objekte prikladna je klasična tipkalna blagajna opremljena EET sustavom ili složen sustav blagajne povezan sa softverom skladišta.
U sljedećim paragrafima govorit ćemo o blagajnama koje zahtijevaju eksterni printer (u praksi se nazivaju i EET ili printeri za blagajne). Ovi uređaji koriste dvije tehnologije tiska: termalni tisk i matrični tisk. Koje su prednosti i nedostaci svakog uređaja?
EET printeri s termalnim tiskom
Tehnologija tiska ovih kasa printera radi na toplinskom (toplinskom) principu. Osnova uređaja je grijaći element koji se – ovisno o uzorku tiska – zagrijava u različitim dijelovima. Kroz printer prolazi termo papir čija bijela boja pod utjecajem topline prelazi u crnu (više informacija možete pronaći u članku o radu i izboru termalnih printera).
Prednost EET termalnih printera je niska razina buke te relativno velika brzina i kvaliteta tiska. Nedostatak je niska trajnost isprintanih računa – termoosjetljivi sloj brzo blijedi i nije otporan na abraziju. Ovi printeri stoga nisu prikladni za trgovine u kojima je važno čuvati račun zbog višegodišnjeg jamstva.
EET matrični printeri
Matrični uređaji koriste printne glave koje se pomiču po papiru i nanose boju liniju po liniju. Ispuštaju karakterističan, relativno glasan zvuk, koji se može percipirati kao negativan. Drugi nedostatak može biti sporija brzina tiska. EET matrični printeri stoga nisu prikladni za mjesta s velikom fluktuacijom ljudi (npr. festivali).
S druge strane, dobiveni tisak je trajan (može trajati desetljećima bez promjene kvalitete), a troškovi nabave i rada niži su u usporedbi s termalnim printerom.
Ostali čimbenici za odabir EET printera
1) Prenosivost: na tržištu su dostupni i plug-in uređaji i prijenosni printeri. Kad je riječ o mobilnim uređajima, posebno uzmite u obzir njihovu izdržljivost – uređaji s najvećim kapacitetom mogu printati do 8 sati s jednim punjenjem (trajnost u stanju mirovanja obično se računa na stotine sati).
2) Vrsta veze: printeri s Bluetooth i Wi-Fi vezom danas su standardni. Ali problem nije povezivanje printera s USB kabelom ili preko LAN ili RS-232 konektora. Na mjestima s lošim signalom vrijedi kupiti uređaj koji može pohraniti podatke o plaćanju.
3) Širina računa: većina EET printera može printati račune širine od 48 do 80 mm, ali postoje i uređaji koji mogu printati račune od 90 mm. Izbor je ovdje isključivo na Vama - zakon ni na koji način ne određuje dimenzije poreznog dokumenta.
Slični članci
Kako rade termalni printeri i kako ih odabrati?
Razmišljate o kupnji termalnog printera za print naljepnica ili računa, ali ne znate što odabrati? U ovom članku ćemo Vam reći najvažnije stvari o termalnim printerima: kako se međusobno razlikuju, za što je koja vrsta prikladna i na kojem principu rade.
Cijeli članak »